Atlas lokomotiv Atlas lokomotiv
Vítejte na Atlasu lokomotiv,
nejrozsáhlejším přehledu lokomotiv na českém internetu!
Přehled elektrických lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 38 řad hnacích vozidel.
Přehled elektrických jednotek.
Aktuálně obsahuje 7 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových lokomotiv.
Aktuálně obsahuje 37 řad hnacích vozidel.
Přehled motorových vozů a jednotek.
Aktuálně obsahuje 17 řad hnacích vozidel.
AtlasLokomotiv.net nově na Facebooku!
Navštivte naši stránku a staňte se fanouškem.
AtlasLokomotiv.net na Facebooku

Stanoviště, strojovny

Rozdělení interiéru lokomotivy
Skříňové lokomotivy mají interiér příčkami rozdělený na tři části: první stanoviště strojvedoucího, strojovna a druhé stanoviště strojvedoucího. U kapotových lokomotiv je pouze jedna kabina strojvedoucího a prostor strojovny je přístupný zvenčí z ochozů lokomotivy.

Stanoviště strojvedoucího
Stanoviště strojvedoucího jsou kabiny na koncích lokomotivy, odkud je lokomotiva řízena. Obvykle jsou stejně vybavená. Přístupná jsou obvykle jednokřídlými dovnitř otevíratelnými dveřmi z obou stran, některé lokomotivy však mají dveře pouze na levé straně stanoviště. V pravé části stanoviště se nachází řídicí pult a sedadlo strojvedoucího. Sedadla na některých lokomotivách (163, 263, 363) nejsou pevně ukotvena k podlaze a lze s nimi libovolně manipulovat. Mají bezpečnostní konstrukci, umožňující rychlé opuštění místa v případě hrozícího nebezpečí. Na levé straně stanoviště je místo vlakvedoucího, vybavené pultem a lampičkou. Dnes však v naprosté většině případů jezdí na stanovišti pouze strojvedoucí, minulosti patří i pomocníci strojvedoucího (mechanici). Pouze na dálkových vlacích jezdí dva strojvůdci, přičemž se musí v pravidelných intervalech střídat v obsluze stroje. Stanoviště univerzálních lokomotiv druhé generace (163, 263, 363) jsou klimatizována, v praxi však toto zařízení často nefunguje tak, jak by mělo. Stanoviště většiny lokomotiv jsou zeleně natřena. Čelní okna jsou u skříňových lokomotiv obvykle dvě na každém stanovišti, vybavená rozmrazovačem a u modernizovaných lokomotiv i ochrannou fólií mezi jednotlivými vrstvami skla. Nad čelními okny jsou spouštěcí rolety, boční okna jsou vybavena záclonkami. Naprostá většina lokomotiv je vybavena lednicí, vařičem, šatníkem se zrcadlem a umyvadlem. Lokomotivy 150 a 350 mají hygienické zázemí ve strojovně, na strojích 163, 263 a 363 je k tomuto účelu využit prostor mezi strojovnou a 2. stanovištěm. Pracovní podmínky na stanovištích zmiňovaných lokomotiv jsou na poměrně dobré úrovni, což se však již nedá říct o stanovištích na lokomotivách I. generace, a to zejména řadě 121, která je postrachem každého strojvedoucího díky hlučným nápravovým převodovkám, hlučným pomocným pohonům a spoustě vířícího prachu a opadávající barvy.

Stanoviště strojvedoucího na lokomotivě 130  Stanoviště strojvedoucího na lokomotivě 151  Stanoviště strojvedoucího na lokomotivě 363  Stanoviště strojvedoucího na lokomotivě 714 


Strojovna
Ze stanoviště vedou dveře do strojovny. Před vstupem do strojovny je nutné stáhnout sběrače, neboť vstupní dveře do strojovny jsou zpravidla chráněny západkou. U většiny lokomotiv vedou dveře ze stanoviště přímo do strojovny, ale např. na lokomotivách 230, 240, 242 se ze stanoviště vchází nejdříve do příčné chodbičky, a teprve z té do prostoru strojovny. Strojovna má jednu (163, 263, 363) nebo dvě chodbičky (140, 751). Ve strojovně je umístěn spalovací motor a trakční generátor (u motorových lokomotiv), hlavní kontrolér nebo trakční měniče, případně stykačový rám (elektrické lokomotivy) a dále veškeré pomocné stroje - kompresory, vypínače, ventilátory, čerpadla, skříně s elektronikou... U elektrických lokomotiv je srdcem strojovny vysokonapěťová kobka s hlavním vypínačem a kontrolérem. Tato část strojovny je ukryta za drátěnými sítěmi, zamezujícími úrazu vysokými proudy. To ovšem zhoršuje přístup k těmto strojům při odstraňování závady. Prostředí strojoven elekrických lokomotiv je relativně slušné, i když zejména na lokomotivách 150, 163, 350 a 363 se vyznačuje naprostým nedostatkem přirozeného světla. Pro strojvedoucího ne zcela příjemnou záležitostí jsou zvuky, vycházející ze strojovny. U odporových lokomotiv je to zejména cvakání a syčení stykačů a značné teplo od odporů, pulzní lokomotivy jsou v tomto ohledu lepší, protože jejich měniče pouze bzučí. Zejména na strojích 150/151 ČD a 350 ZSSK jsou velmi hlučné ventilátory. Do strojoven motorových lokomotiv lze vstupovat i za chodu motoru, ale pracovní prostředí je zde horší než u elektrických lokomotiv - hluk od spalovacího motoru, zápach oleje a nesnesitelné teploty. Hlasitě se také projevují zejména starší typy kompresorů.

Strojovna na lokomotivě 151  Strojovna na lokomotivě 242  Strojovna na lokomotivě 371  Strojovna na lokomotivě 751 
Rychlá navigace
Drážní vozidla Přehled vozidel v Atlasu Jak se řídí lokomotiva Značení hnacích vozidel Nátěry hnacích vozidel Nerealizovaná vozidla Typy drážních vozidel Kategorie vlaků ČD Konstrukce lokomotiv Pojezdy, podvozky Spalovací motory lokomotiv Přenosy výkonu Regulátory trakčního soustrojí Trakční motory Trakční transformátory Brzdová zařízení Stanoviště, strojovny Kontroléry, odporníky Trakční měniče Sběrače, odpojovače Hlavní vypínače, el. ochrany Lexikon pojmů O Atlasu lokomotiv Kontakt Použité prameny Partneři
ŽelPage Karosářské práce
Statistika