Na počátku osmdesátých let následkem odmítnutí výroby motorových vozů nové řady M 475.0 (860) s elektrickým přenosem výkonu zadalo ministerstvo dopravy vývoj a výrobu motorových vozů řady M 273.2 (842) s hydromechanickým přenosem výkonu. Dva prototypy vyrobila Vagonka v roce 1988, nepříliš početná sériová dodávka proběhla v letech 1993 až 1994. Dalším vývojovým stupněm tohoto vozu jsou moderní motorové vozy řady 843, dodávané od roku 1996.
Motorové vozy řady 842 jsou určeny pro vozbu osobních, spěšných nebo lehkých rychlíkových vlaků na motorizovaných tratích. Vůz je možné řadit do souprav s motorovými vozy řady 843, řídícími vozy řady 943 nebo vloženými vozy řady 042 (Btfnw), 043 (Bhfn), 020 (Bix) a 010 (Baafx).
Motorový vůz řady 842 je půdorysně členěn na první stanoviště strojvedoucího, zavazadlový prostor, první nástupní prostor, první oddíl pro cestující, druhý nástupní prostor, druhý oddíl pro cestující a druhé stanoviště strojvedoucího. Obě stanoviště strojvedoucího jsou průchozí. Celková kapacita vozu je 144 míst, z toho je 80 míst k sezení (z toho 16 sklopných sedaček) a 64 míst k stání. Nástupní prostory jsou přístupné elektropneumatickými jednokřídlými a dvoukřídlými předsuvnými dveřmi. Vytápění je teplovzdušné s využitím odpadního tepla od chlazení spalovacích motorů, stanoviště strojvedoucího jsou klimatizována.
Skříň vozu je lehké ocelové samonosné svařované konstrukce. Prototypové vozy mají čela zhotovena ze sklolaminátu. Otočnými čepy zabudovanými pevně ve dnu vozové skříně je skříň spojena se dvěma dvounápravovými podvozky, v nichž jsou dvojkolí vedena svislými vodicími čepy. Skříň je uložena na vzduchových pružinách sekundárního vypružení. Vnitřní dvojkolí každého podvozku jsou hnací a vnější běžná. Pod podlahou vozu je zavěšena trakční výzbroj vozu, skládající se ze dvou spalovacích motorů LIAZ a hydromechanické zahraniční převodovky Allison HTB 741 R s automatickým řazením. Spalovací motory jsou naftové rychloběžné přeplňované šestiválce s přímým vstřikem paliva, vodním chlazením a ventilovém rozvodem OHV. Tyto agregáty pohánějí trakční převodovku, z níž je točivý moment na nápravy přenášen kloubovými hřídeli. Vytápění zajišťuje naftovzdušný agregát V 35.00. Motorový vůz disponuje ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou a hydrodynamickou brzdou (retardérem). Samočinnou tlakovou brzdu řídí elektrický brzdič DAKO BSE, přímočinná brzda je řízena dvěma brzdiči DAKO BP. Všechna dvojkolí jsou bržděna třecí kotoučovou brzdou s kotouči na nápravách a přídavnou jednostrannou špalíkovou brzdou. Zásoba písku je 170 kg.
Regulace výkonu je pomocí elektronického regulátoru. Vůz je vybaven systémem mnohočlenného řízení. Zdrojem energie pro palubní síť o napěí 48 V je vozová baterie KPH o kapacitě 150 Ah, která je stejně jako pomocné pohony a zařízení napájena usměrněným proudem z třífázového alternátoru. Vůz je vybaven systémem Zastávka na znamení.