Ozubnicové motorové lokomotivy řady T 426.0 (715), určené pro provoz na trati Tanvald-Kořenov, byly velmi složité a díky zahraniční konstrukci měly i řadu odlišných konstrukčních uzlů. Proto bylo zajišťování jejich provozu obtížné a již od sedmdesátých let se uvažovalo o jejich náhradě. Když se k tomu v osmdesátých letech přidal i stále se zhoršující technický stav strojů, byla potřeba nových adhezních lokomotiv neodvratná. Proto zadalo v roce 1986 federální ministerstvo dopravy vývoj a výrobu deseti lokomotiv nové řady T 466.3 (743), které měly být odvozeny z řady T 466.2 (742) a v elektrické části měly vycházet z upravené lokomotivy T 466.2369 (742.369), zkušebně vybavené elektronickým regulátorem. Výroba nových lokomotiv proběhla v letech 1987 až 1988 a na jaře 1988 byly všechny lokomotivy předány do LD Liberec.
Lokomotivy řady 743 jsou určeny pro provoz na ozubnicové trati Tanvald-Kořenov a jiných trakčně náročných úsecích, kde zajišťují vozbu osobních i nákladních vlaků a posunovací službu.
Lokomotivy řady 743 konstrukčně vycházejí ze staršího typu 742. Lokomotiva je kapotová, se dvěma zvýšenými a zúženými představky, mezi nimiž se nalézá kabina strojvedoucího se dvěma diagonálními řídicími pulty. Po stranách kapot vedou ochozy se zapuštěnými schůdky. Tyto ochozy jsou opatřeny zábradlím, které je i na čelních částech rámu, kde jsou umístěny sklápěcí plošiny pro posunovače. Hlavní rám je prostřednictvím osmi pryžokovových silentbloků usazen na dvou dvounápravových podvozcích, z nichž každý je osazen dvěma tlapovými trakčními motory. Dvojkolí jsou v podvozcích vedena kyvnými rameny, odpruženými vinutými pružinami s paralelně zařazenými hydraulickými tlumiči. Motorgenerátor je uložen v dlouhém představku. Spalovací motor je naftový přeplňovaný šestiválec s přímým vstřikem paliva, vodním chlazením a ventilovým rozvodem OHV. Dieselový agregát pohání trakční generátor, napájející trakční motory. Lokomotiva je vybavena ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou, parkovací brzdou a elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí na obě dvojkolí přilehlého podvozku. Samočinná tlaková brzda je řízena elektrickým brzdičem DAKO BSE s ovladači DAKO OBE1, přímočinnou brzdu řídí brzdič DAKO BPE. Zdrojem stlačeného vzduchu je mechanicky poháněný výkonný kompresor K 3 Lok-1, který napájí dva hlavní vzduchojemy (p = 10 bar) o celkovém objemu 1 000 l a jeden pomocný vzduchojem o objemu 250 l. Brzdový rozváděč je typu DAKO GP. Lokomotiva má čtyři brzdové válce o průměru 8" (pmax = 4 bar). Všechna čtyři dvojkolí jsou oboustranně bržděna špalíkovou brzdou. Zásoba písku činí 320 kg.
Trakční generátor je stejnosměrný stroj typu TD 805 A, napájející čtyři stejnosměrné čtyřpólové trakční motory TE 015 C. V řízení spolupráce spalovacího motoru a trakčního generátoru byl použit moderní elektronický regulátor. Lokomotiva má 8 jízdních a 8 brzdových stupňů. Zdrojem energie pro palubní síť je baterie NKS 150 o kapacitě 150 Ah, napájená ze sítě o napětí 110 V. Baterie je umístěna v zadní krátké kapotě. Elektrodynamická brzda je odporová se stupňovitou regulací, brzdový odporník je umístěn v zadním kratším představku. Lokomotiva je vybavena mnohočlenným řízením a vlakovým zabezpečovačem LS IV.