U zrodu lokomotivní řady T 466.0 (735) na přelomu šedesátých a sedmdesátých let stála naléhavá potřeba motorových lokomotiv střední hmotnosti i výkonu, vybavených parogenerátorem pro vlakové vytápění a tím umožňující celoroční vedení osobních vlaků. Předobrazem prototypu nové řady T 466.0 (735) se stala lokomotiva T 465.0 z Turčianských strojáren v Martině. Tento stroj ale nebyl vybaven topným agregátem a neměl elektrický přenos výkonu, který měly mít nové lokomotivy T 466.0. V roce 1972 byl konečně vyroben prototyp T 466.0001, který předcházel velkosériové výrobě čítající včetně tohoto prototypu 304 lokomotiv. Výroba byla ukončena až po sedmi letech, v roce 1979. Stroje byly dodávány jak pro ČSD, tak pro průmysl. Cena jedné lokomotivy činila asi 3 750 000 Kčs.
Lokomotivy byly konstruovány zejména pro vozbu osobních vlaků. Provoz lokomotiv komplikoval kontroverzní licenční spalovací agregát, který byl na jednu stranu velmi výkonný, na druhou stranu byl značně složitý a měl velkou spotřebu nafty. To byly hlavní důvody rekonstrukcí na řadu 714, které probíhaly od počátku devadesátých let.
Lokomotiva je koncipována jako kapotová, se dvěma sníženými představky, mezi nimiž je umístěna věžová kabina strojvedoucího. Po obvodu kapot vedou ochozy se zapuštěnými schůdky, opatřené zábradlím. Z ochozů jsou přístupné stroje v kapotách i stanoviště strojvedoucího. Rám lokomotivy je prostřednictvím silentbloků uložen na dvou dvounápravových podvozcích, spřažených s hlavním rámem otočnými čepy, pevně zabudovanými v rámu lokomotivy. Dvojkolí jsou v podvozcích vedena kyvnými rameny, odpruženými vinutými ocelovými pružinami, doplněnými hydraulickými tlumiči. V každém podvozku jsou tlapově uloženy dva trakční motory. V přední delší kapotě je uložen spalovací motor, vyrobený v licenci francouzské firmy SEMT Pielstick. Jedná se o rychloběžný naftový přeplňovaný dvanáctiválec s válci do V, nepřímým vstřikem paliva, vodním chlazením a ventilovým rozvodem OHV. Dieselův motor je spojen s trakčním genrátorem, který je umístěn také v předním představku. Parní genrátor PG 500 pro vytápění vlakových souprav je umístěn v zadní krátké kapotě, nádrž na vodu o objemu 2 500 l je zavěšena pod rámem lokomotivy mezi podvozky. Brzdová soustava se skládá z ruční brzdy, samočinné tlakové brzdy a přímočinné brzdy. Prototypová lokomotiva a ověřovací série čítající 25 strojů byly vybaveny i elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí na jedno přilehlé dvojkolí. Samočinná tlaková brzda je řízena dvěma brzdiči DAKO BS2, přímočinnou brzdu řídí dva brzdiče DAKO BP. Stlačený vzduch vyrábí jeden mechanicky poháněný kompresor 3 DSK 100, umístěný v předním představku. Dva hlavní vzduchojemy (p = 10 bar), zavěšené vždy mezi podvozkem a nádrží na vodu, mají celkový objem 1 000 l. Brzdový rozváděč je typu DAKO GP (DK-GP). Čtyři brzdové válce (pmax = 4 bar) mají průměr 8". Všechna čtyři dvojkolí jsou oboustranně bržděna špalíkovou brzdou. Zásoba písku je 400 kg.
Elektrický proud vyrábí stejnosměrný trakční genrátor TD 805, napájející čtyři stejnosměrné čtyřpólové trakční motory TE 005 E. K regulaci výkonu spalovacího motoru a tím i k regulaci výkonu generátoru dochází prostřednictvím výkonostního regulátoru, který umožňuje jízdu v jednom z 8 jízdních stupňů. Odporník elektro-dynamické brzdy se stupňovitou regulací výkonu je umístěn v zadní kapotě, stejně jako elektrický rozváděč. Lokomotiva umožňuje mnohočlenné řízení. Baterie NKS 150 o kapacitě 150 Ah, zavěšená pod rámem lokomotivy, je napájena ze sítě o napětí 110 V. Ve výbavě lokomotivy je i vlakový zabezpečovač LS IV.