U zrodu lokomotivní řady 724 stála potřeba nových lokomotiv pro obnovu lokomotivního parku na průmyslových vlečkách. Početné průmyslové lokomotivy řady T 448.0 (740) byly totiž energeticky náročné a jejich koncepce znemožňovala dobrý výhled ze stanoviště strojvedoucího. Vzhledem k tomu, že potřeba nových strojů vyvstala počátkem devadesátých let, kdy podniky prožívaly nelehké chvíle spojené s politickou a ekonomickou transformací, bylo jako schůdnější řešení shledáno rekonstruování lokomotiv řady T 448.0 (740). Rekonstrukce měla provádět Jihlavská lokomotivní společnost (JLS), později součást holdingu ČMKS. Prvním zákazníkem se stal Chemopetrol Litvínov, který v roce 1997 přistavil k rekonstrukci svou lokomotivu 740.635. Lokomotiva byla remotorizována, dostala novou kapotáž a byla přeznačena na 744.701. Tato řada se stala základem pozdější řady 724. Prototypová lokomotiva 724.701 pro Třinecké železárny byla dokončena v roce 1998. Od roku 2003 pak probíhají rekonstrukce i pro slovenskou společnost U. S. Steel Košice, zde jsou ale lokomotivy značeny jako 724.5.
Lokomotivy řady 724 jsou určeny pro středně těžkou posunovací a traťovou službu na vlečkách v areálech velkých průmyslových podniků. V provozu se oproti řadě 740 vyznačují nižší spotřebou a hlučností, lepší výbavou a výhledem. Majitelem lokomotiv 724.701 a 702 jsou Třinecké železárny, lokomotivy 724.703, 704, 705, 707, 708 a 709 jezdí pod vlajkou Sokolovské uhelné. Stroj 724.706 patří podniku SD Kolejová doprava.
Lokomotiva je koncipována jako rámová, se dvěma sníženými a zúženými představky, mezi nimiž se nachází kabina strojvedoucího se dvěma diagonálními řídicími pulty, situovaná blíže k zadnímu konci lokomotivy. Kabina strojvedoucího je věžová s negativně skloněnými čelními skly, přístupná je dveřmi z ochozů lokomotivy a je vybavena tropiko střechou. Díky nízkým kapotám a velké prosklené ploše skýtá stanoviště vynikající výhled. Hlavní rám byl repasován a modifikován tak, aby byl kompatibilní s novými nástavbami. Podvozky, jakož i palivová nádrž a hlavní vzduchojemy zůstaly zachovány. Hlavní rám je prostřednictvím otočných čepů propojen se dvěma dvounápravovými hnacími podvozky s dvojkolími vedenými kyvnými rameny, odpruženými vinutými pružinami doplněnými hydraulickými tlumiči. Rám je na podvozcích uložen pomocí pryžokovových silentbloků. V každém podvozku jsou umístěny dva tlapové trakční motory. V přední části předního delšího představku je umístěna pneumatická výzbroj, za ní je umístěna baterie a motorgenerátorové soustrojí skládající se z chladiče, spalovacího motoru a trakčního alternátoru. Motorgenrátor je zapuštěn do hlavního rámu, díky čemuž mohla být snížena kapotáž. Spalovací motor je naftový vodou chlazený přeplňovaný rychloběžný dvanáctiválec s válci do V a přímým vstřikem paliva. Lokomotiva je vybavena ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou a elektrodynamickou brzdou. Ruční brzda působí vždy na jedno dvojkolí přilehlého podvozku. Samočinná tlaková brzda je řízena elektrickým brzdičem DAKO BSE, který je ovládán ovladači Lekov KRD 37. Přímočinná brzda je řízena elektrickým brzdičem DAKO BPE se dvěma ovladači Lekov KRD 34. Zdrojem tlakového vzduchu je elektricky poháněný šroubový kompresor v případě lokomotivy 724.701, resp. hydraulicky poháněný lamelový kompresor v ostatních lokomotivách. Stlačený vzduch je odváděn do dvou hlavních vzduchojemů o objemu celkem 1 000 l a pomocných vzduchojemů. Brzdový rozváděč je typu DAKO GP (DK-GP). Lokomotiva má čtyři brzdové válce o průměru 8", všechna dvojkolí jsou oboustranně brzděna špalíkovou brzdou.
Trakční alternátor Siemens 1FC2-454 je třífázový stroj napájející po usměrnění proudu čtyři původní stejnosměrné čtyřpólové trakční motory. Regulaci výkonu spalovacího motoru zajišťuje elektronický regulátor NES. U lokomotivy 724.701 pohání trakční alternátor alternátor pomocných pohonů, u dalších vyrobených lokomotiv je tento pomocný alternátor nahrazen stejnosměrným generátorem a hydraulickým čerpadlem pro pohon kompresoru. Napětí palubní sítě činí 24 V, síť je napájena z baterie Saft Ferak 6 KPH 150 P o kapacitě 300 Ah. Elektrodynamická brzda je odporová; může být používána jako spádová nebo zastavovací. Brzdový odporník je umístěn spolu s elektrickým rozváděčem v zadní krátké kapotě. Na přání může být lokomotiva vybavena automatickou regulací rychlosti, mnohočlenným řízením, dálkovým ovládáním, vlakovým vytápěním, klimatizací...