V roce 1969 byl vyroben prototyp nové lokomotivní řady T 212.1 (703). Jednalo se o konstrukční pokračování řady T 212.0 (702), oproti této řadě ale byla nová řada T 212.1 (703) patřičně zmodernizována a zdokonalena, i když to zvenčí není patrné. Sériová výroba lokomotiv probíhala v letech 1972 až 1979 ve slovenských TS Martin (Turčianské strojárne).
Lokomotivy byly navrženy pro lehkou staniční posunovací službu, posun v depech a vlečky velkých průmyslových podniků. Lokomotivy se ve značné míře používají dodnes, protože mají jednoduchou konstrukci a spolehlivé trakční soustrojí bez větších závad. Některé lokomotivy byly rekonstruovány na řady 797 a 799, ale v daleko menším množství, než tomu bylo u jejich starších verzí 700 až 702.
Lokomotiva řady 703 se v základní konstrukci shoduje s předchozími řadami 700 až 702. Základem lokomotivy je mohutný rám s dvojicí dvojkolí, která jsou vedena rozsochami a odpružena listovými pružnicemi. Lokomotivní rám není odpružen. Na robustní kapotu v přední části lokomotivy navazuje kabina strojní obsluhy, přístupná dveřmi z můstku na zadním konci rámu. Po stranách kapoty jsou úzké ochozy se zapuštěnými schůdky. Po stranách jsou kapota i kabina opatřeny zábradlím. V představku je uložen modernizovaný spalovací motor TATRA 930-54. Jedná se o vzduchem chlazený naftový dvanáctiválec s válci do V, přímým vstřikem paliva a ventilovým rozvodem OHV. Na každý válec připadá jeden sací a jeden výfukový ventil. Ventily jsou poháněny jediným vačkovým hřídelem. Každý píst má pět pístních kroužků. Agregát je spojen s hydromechanickou dvouměničovou automatickou převodovkou ČKD SRM LIHM 21-r. Z důvodu jiné koncepce trakčního soustrojí je i způsob řízení lokomotiv 700-702 a 703 odlišný - u řady 703 se při jízdě používá pouze plynová páka, kterou lze plynule regulovat množství paliva. Řazení probíhá automaticky v závislosti na otáčkách Dieselu, sledovaných roztěžníkem. Přenos točivého momentu z výstupu hydraulické převodovky na nápravové převodovky je proveden kardanovými hřídelemi, poháněna jsou obě dvojkolí. Lokotraktor disponuje ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou a přímočinnou brzdou. Ruční brzda působí na obě dvojkolí. Samočinná tlaková brzda je řízena brzdičem DAKO BS2, přímočinnou brzdu řídí dva brzdiče DAKO BP. Stlačený vzduch vyrábí jeden kompresor 3 DSK 75 s mechanickým pohonem. Dva hlavní vzduchojemy mají objem celkem 300 l (p = 10 bar), objem pomocného vzduchojemu činí 25 l. Lokomotiva má brzdový rozváděč Westingouse GP. Lokomotiva má jediný brzdový válec o průměru 8" (pmax = 4 bar), jehož píst je pákovím spřažen s brzdovými špalíky, jednostranně brzdícími obě dvojkolí lokotraktoru. Zásoba písku činí 150 kg.
Zdrojem energie pro palubní síť o napětí 24 V je olověná baterie o kapacitě 350 Ah.