Hlavním důvodem vzniku lokomotivy řady S 699.0 (280) byla potřeba ověření některých nových konstrukčních celků, zejména použití sklolaminátu na lokomotivní skříň. Tento stroj, vyrobený v roce 1963 ve ŠKODĚ Plzeň, je tak první lokomotivou s laminátovou skříní na světě. ČSD neměly o lokomotivu zájem, protože ji pokládaly za zbytečně výkonnou a těžkopádnou. Lokomotiva ale položila základy koncepci pozdějších čtyřnápravových lokomotiv S 489.0 (230), dodávaných narozdíl od prototypu S 699.0 (280) ve velkých sériích.
Lokomotivy řady 280 byly konstruovány jako univerzální; měly být dobře použitelné v rychlíkové i nákladní vozbě. Po odmítnutí lokomotivy ČSD byl stroj roku 1965 odkoupen Výzkumným ústavem železničním, který lokomotivu záhy opatřil převodem na rychlost 160 km/h. Ve skutečnosti ale lokomotiva s tímto převodem dosahovala daleko vyšších rychlostí; jejím rekordem je rychlost 203 km/h. V roce 1981 strojovna lokomotivy vyhořela a k opětovnému zprovoznění stroje již nikdy nedošlo. V roce 1999 byla lokomotiva 280.001 odvezena do ŠKODY, kde by měla být zrekonstruována za účelem zařazení do podnikového muzea.
Jedná se o skříňovou lokomotivu se dvěma čelními oboustranně přístupnými stanovišti strojvedoucího s panoramatickými čelními skly a centrální strojovnou, opatřenou na každé straně žaluziemi a devíti malými střešními okny. Opláštění lokomotivy je provedeno velkoplošnými panely ze skelného laminátu. Rám lokomotivy je otočnými čepy spřažen se dvěma třínápravovými hnacími podvozky s dvojkolími vedenými ojničkami. Vypružení je dvoustupňové, přičemž je v obou stupních použito šroubových pružin. Ty jsou doplněny hydraulickými tlumiči. V každém podvozku jsou uloženy tři trakční motory, pohánějící nápravy ozubeným převodem. Lokomotiva disponuje ruční brzdou, samočinnou tlakovou brzdou, přímočinnou brzdou a elektrodynamickou brzdou. Samočinná tlaková brzda je řízena dvěma brzdiči DAKO BS2, přímočinnou brzdu řídí dva brzdiče DAKO BP. Dvojkolí jsou bržděna oboustrannou špalíkovou brzdou.
Proud do lokomotivy přivádějí dva pantografové sběrače proudu. K regulaci výkonu dochází elektropneumatickým spínáním odboček na primárním vinutí trakčního transformátoru. Proud na výstupu z transformátoru, zavěšeného pod rámem mezi podvozky, je usměrňován dvěma trakčními usměrňovači (jeden pro každý podvozek), aby jím mohla být napájena šestice stejnosměrných šestipólových trakčních motorů. Elektrodynamická brzda je odporová.