Lokomotivy řady E 469.5 (125.8) vznikly roku 1975 odvozením od lokomotivní řady E 469.3 (123). Konstrukčně se jedná o velmi podobné stroje, lokomotivy E 469.5 (125.8) byly ale dodávány jako dvojdílné. Lokomotivy leží na rozmezí I. a II. generace lokomotiv ŠKODA.
Lokomotivy byly navrženy pro nákladní dopravu na slovensko-ukrajinské širokorozchodné trati (ŠRT) Haniska pri Košiciach-Maťovce-Užhorod. V dnešní době v důsledku politických i ekonomických transformací probíhajících od roku 1989 význam těchto lokomotiv s klesajícími výkony na zmiňované trati upadá. V době své největší slávy ale tyto lokomotivy vozily nákladní vlaky dosahující hmotností několika kilotun. Všechny stroje jsou v majetku ZSSK.
Lokomotiva řady 125.8 se skládá ze dvou konstrukčně shodných dílů, spojených automatickými spřáhly. Automatická spřáhla jsou i na předních čelech lokomotivy. Každý díl má vlastní inventární číslo a může jezdit i samostatně, lokomotiva je ale provozována jako dvoudílná. Oba díly jsou koncipovány jako skříňové se stanovištěm strojvedoucího, uzavřenou strojovnou a průchodem do druhé části lokomotivy v zadní části. Celkem má dvoudílná lokomotiva čtyři podvozky s osmi hnacími nápravami. Vypružení podvozků je dvojité. Primární vypružení je tvořeno listovými pružnicemi doplněnými šroubovými ocelovými pružinami, sekundární vypružení je provedeno listovými pružnicemi. Pohon soupravy zajišťuje osm trakčních motorů (čtyři v každém dílu). Motory jsou uloženy pevně v rámu podvozku a dvojkolí pohánějí prostřednictvím kloubové spojky ŠKODA čelním ozubeným převodem. Brzdová soustava každého dílu sestává z ruční brzdy, samočinné tlakové brzdy řízené brzdičem DAKO BS2 a přímočinné brzdy řízené brzdičem DAKO BP.
Trakční motory jsou stejnosměrné sériové stroje. Regulace výkonu je odporová s fechralovými trvale zatížitelnými odporníky II. generace. Stykače neřadí jízdní stupně současně v obou dílech, aby nedošlo k náhlému růstu tažné síly. Jízdní stupně se zadávají řídicím kruhovým kontrolérem. Lokomotivy disponují mnohočlenným řízením a umožňují tak spojení dvou dvoudílných souprav. Přenos elektřiny z troleje k elektrickým strojům zajišťují dva dvouramenné sběrače proudu na každém dílu lokomotivy. Sběrače jsou umístěny na vyvýšených konzolách z důvodu větší výšky troleje na ŠRT. Napětí palubní sítě dosahuje 48 V.